Sauny

Wynalezienie sauny zawdzięczamy najprawdopodobniej Finom, jednak mniej więcej w tym samym czasie pojawiła się ona też w krajach nadbałtyckich.

Sauna jest to specjalne, zwykle niezbyt duże pomieszczenie wykonane z drewna, w którym panuje wysoka temperatura. Zależnie od rodzaju sauny, temperatura w niej panująca może wynosić 85 - 120 Celsjusza (sauna fińska) lub w granicach 40 - 50 stopni Celsjusza (sauna parowa).

Regularne korzystanie z sauny to jedna z najlepszych metod na poprawę zdolności obronnych organizmu i pozbycie się toksyn zatruwających nasze ciało. Związana z korzystaniem z sauny, naprzemienna zmiana temperatur sprawia, że skóra oczyszcza się, staje się gładka i zaczyna lepiej oddychać. Ciepło sauny powoduje, że procesy chemiczne zachodzące w organizmie przyspieszają, pory skóry otwierają się, a intensywnie pracujące gruczoły potowe pozbywają się nagromadzonych w organizmie toksyn i resztek procesów metabolicznych.

Sauna jest bardzo dobrym rozwiązanie zwłaszcza kiedy przychodzą jesienne deszcze i chłody. Zahartowany w saunie organizm nie poddaje się już tak łatwo, dzięki czemu unikamy tak częstych o tej porze roku przeziębień. Sauna może również przynieść ulgę w bólach głowy, a także w niektórych chorobach układu oddechowego.


Oferta